Fotoğraf ve fotoğraf ile ilgili bilgileri içerir.

İlk Adım... 5n1k

3 yorum
Merhaba, ilk yazı olarak bu blogun 5n1k'sı ile başlamak istiyorum;

Neden "Gümüş Tozu" ?
Fotograf filmlerinin temel çalışma prensibi, ışık fotonlarının bir algılayıcı yüzeye düşmesi ve bunun yarattığı etkinin sabitlenmesidir temelde. Işığın belirlenmiş yüzeye oranlı olarak aktarılma işini fotograf makinası dediğimiz optik ve kapalı kutudan oluşan düzenek yapar. Algılayıcı yüzey ise bir tür kimyasal madde ile sıvanmış çoğunlukta bir plastiktir. (İlk zamanlar cam ve türevleri kullanılmıştır.) Yüzeydeki kimyasal olarak günümüzde Gümüş Bromür (AgBr), Gümüş Iyodür (AgI) ve Gümüş Klorür (AgCl) tuzları kullanılmakta. Bende buradan esinlenerek blog adımı "Gümüş Tozu" koydum.

Ne olacak ?
İçerik olarak sizlerle düzenli yada düzensiz olarak çektiğim fotografları, onlar hakkındaki bilgileri paylaşacağım. Zaman zaman çeşitli araştırma, eğitim yazılarına yer vermeye çalışacağım. (Yazıların bir kısmı belki sadece kaynaklarına bağlantı olabilir, yasal haklar sebebiyle.)

Niçin blog ?
Bunları yaparken bende hem yeni şeyler öğrenmeyi hemde kendimi tazelemeyi umuyorum.

Ne zaman ?
Blog alt yapısı için küçük bir araştırmaya başlamış bulunmaktayım. Uygun bir yapıya karar verir vermez içerik de oluşmaya başlayacak.

Nerede olacak ?
http://gumustozu.blogspot.com adresinde.

Kim yazacak?
Blog sahibi: Volkan Uygun.
Unvan: Amatör fotografçı.
Özgeçmiş: 1996 da Boğaziçi Fotograf Kulübü'nde temel bilgi ve fotografçılık eğitimi alarak başladı. 1998 de Fotografevi ileri seminerlerine katıldı. 1998-2001 arasında Fotografevi Fotograf Gezi Kulübü ile çalışmalar yaptı. 2001 den bu yana İstanbul Fotograf Kulübü üyesi.

Görüşmek üzere...

3 yorum :

volki dedi ki...

Hayırlı ve devamlı bir sayfa olur umarım. (test)

volki dedi ki...

test 2.
alt yapı için açıklama girişi

volki dedi ki...

Uzun ama uzun bir yazı olması için uğraşmak lazım. Çünkü 2-3 satır sürmeli ki, alta kaymalar nasıl oluyor görebilmeliyim. Ancak o zaman tasarımın doğruluğu anlaşılabilir.
Şimdi acaba enter ile başa geçmiş satırda doğru çıkar mı? Ne dersiniz? Dahası bu ilk blog tasarımı iş görür olmalı. Bundan sonrakine kolaylık olsun.