Fotoğraf ve fotoğraf ile ilgili bilgileri içerir.

Selimiye Camii'nin Kubbesi

Hiç yorum yok
Nisan ayında Edirne'ye yaptığım bir günlük ziyaret sırasında çekmiş olduğum bir detay fotografı. Edirne Selimiye Camii'sinin kubbesinin içi. 31,30 mt çapında olan kubbeyi 28mm objektife ancak sığdırabildim. Kubbenin yerden yüksekliği ise 43,28 mt.

Bu fotografı 2 amaç için koydum, birincisi kapalı mekanlarda çekim yöntemi:
Camii, müze, salon gibi yerlerde özellikle tarihi binalarda çekim sırasında flaş kullanılmasına izin verilmemekte. İçerisi karanlık yerlerde bu durumda ışığı artıramıyorsanız yapabileceğiniz şeyler, filmin ISO değerini yükseltmek ve çekim sürenizi arttırmak olabilir.

Genelde özellikle o mekan için hazırlanıp gitmediyseniz film kullanan fotografçıların ISO değerini değiştirmesi mümkün olamamakta. En çok uygulama tercihi bu durumda süreyi uzun tutmakta. En garantilisi üç ayak kullanarak bunu yapmak elbette. Ama kimi zaman içeri sehpalarda alınmamakta. Şimdi ne yapacaksınız ? Çekmeden mi geri döneceksiniz ? Hayır. Diyaframınızı mümkün olduğunca açıp (en küçük değer) süreyi gerekli oranda ayarlayın. Kendinizi, en azından kollarınızı sabit bir yere, duvara yada sütuna yaslayın. Tabii nefesinizi de kontrol etmeniz gerekir, normal bir nefes alın ve tutun. İşte bu fotograf bu şartlarda çekildi. (Çok hafif bir titreme büyütülürse göze çarpmakta.)

photo
Sınıf : Detay, Kubbe, İç mekan,
Bilgi : Selimiye Camii Kubbesi
Yer : Edirne
Tarih : 09/04/2006
Sayısal Müdahele : Yok.
Gövde : Pentax PZ1p
Lens : Pentax 28-80mm
Odak : 28mm
Enstantane : 1/15
Diyafram :
f 3.5

Filtre : UV
Flaş : Yok
Sehpa : Yok (destekli çekim)
Film : Fuji Provia 100 F
ISO : 100
Ölçüm : Merkez ağırlıklı
Program : M - Manuel
Boyut : 3199x2056 (1200dpi tif tarama)
Büyüklük : 19.270 Mb
Serino : UF005625

İkinci konuya gelince;
çekim sırasında ayarlanamayan bazı küçük ayrıntıları düzeltmek için yapılacaklar. Böyle bir konuda size yardımcı olacak olan birçok yazılım var. Düzeltmeler için Adobe Photoshop, Gimp gibi bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bu fotografta benim yapmak istediğim, eğer bunu basılı bir yerde kullanacak olsaydım, biraz daha kubbeyi simetrik olarak çerçeveye oturtmak olurdu. Çekim sırasında %92 vizör görüntüsü sebebiyle sol taraf biraz fazla çerçeveye girmiş. Bunu program ile aşağıdaki kadar (sol taraftaki açık renk alan) kesip yeniden kaydersek biraz daha düzgün bir kompozisyon elde etmiş oluruz.

photo

Bu gezide çekilen diğer fotografları Uygun Fotograf ve e-Turkey sitelerinde görebilirsiniz.

Hiç yorum yok :