Fotoğraf ve fotoğraf ile ilgili bilgileri içerir.

GIMP'i Tel Filtresi Olarak Kullanmak

1 yorum
Fotograf çekerken en büyük dertlerimizden birisi, çekmeyi planladığımız karenin içine istemediğimiz nesnelerin veya insanların da dahil olmasıdır.

Hakan hafta içi bana fotograftan turist silme metodu anlatan bir yazının linkini göndermişti. Yazıda [1] tarihi bir mekanda gezen turistlerin çekilen kareden nasıl yok edileceği anlatılıyordu.

Geçen haftalarda yelken yarışlarında çektiğim bir kare için bende buna benzer bir çalışma yapmak durumunda hissettim kendimi. -Genelde bu tür değişikliğe taraftar değilimdir- Ben bu işlemi boğazı geçen yüksek gerilim telleri için GIMP ile yaptım.

photo
Çekmiş olduğum yukarıdaki ham fotografı GIMP ile açıp, araç menüsünden

photo
Araç menüsünden klonlama aracını seçin. (Damga şekli). Ben burada fırça şeklini daire ve sabit renk olarak seçmiştim. Duruma göre yine daire ama dış kenarları hafif geçişe izin veren (saydamlaşan ve alt renk ile karışan) akıllı (fuzzy) fırça da seçilebilir.

photo
Sonra fotograf üzerinde görüntüsünü değiştirmek istediğiniz yere en yakın kısımda CTRL tuşuna basılı iken sol fare tuşunu tıklayarak kopyalanacak alanı belirleyin, örnekte + görünen kısım. (sol fotograf) Daha sonra farenin sol tuşunu basılı tutarak oluşan daireyi değiştirmek istediğiniz bölge üzerinde gezdirin. (sağ fotograf) Bu gezdirmede + işaretide yer değiştirecek ve bulunduğu nokta ile daire alanının içini değiştirecektir. Bu sebeple farklı renk ve desen olan noktalarda bu + işaretleme işlemini küçük bölgeler de tekrarlayarak klonlamaya devam etmelisiniz.

photophoto
İşte tel filtresi [2] olmayanların yapacağı bu işlemden sonra fotografın son hali,

photo
Pentax K10 D, Pentax 18-55mm
800x536pix, f:8,0 t:1/500, 55mm, 400 ISO, Polarize filtre

Çekime özel bilgi; 400 ISO olmasının nedeni yelkenlilerin denizdeki hareketlerinin mümkün olduğunca net çıkması için gereken çekim hızına ulaşmak içindi. Bu kompozisyonda yelkenliler zaten çok uzakta olduklarından aslında f:8 t:1/125 100 ISO ile de aynı sonucu elde edilecektir.

[1] Yazı ingilizce, örnek uygulama Adobe Photoshop.
[2] Tel filtresi gerçekte olmayan bir filtredir, satıcıları yormayın. Fotografçılar arasında bir şaka konusudur, özellikle yeni başlayanlar için. Ama gerçek olsa şahane olurdu :)

1 yorum :

sickprincess dedi ki...

Rus fizikçiler yerin 100 metre altında bakır tel bulduklarını, bunun ise atalarının bundan 300 yıl öncesinde telefon şebekelerinin olduğunu kanıtladığını duyurdular.

Bu olaydan 1 hafta sonra Amerikan gazetelerinde ilginç bir manşet. Amerikan bilim adamları yerin 200 metre altında 450 yıl öncesine ait fiber optik hatlar bulduklarını, bunun ise, Amerikan toplumunun Ruslardan 450 yil öncesinde gelişmiş digital haberleşme sistemleri olduğunu söylediler.

Bir hafta geçmeden Türk gazetelerinde yeni bir manşet. Türk bilim adamları yerin 500 metre altına kadar kazdıklarını ve hiçbirşey bulamadıklarını, bunun ise atalarinin 600 yıl öncesinde kablosuz (wireless) iletişim sistemlerini kullandıklarini söylediler :)

Efendim, tarihi yanıltmayın lütfen. Buna katiyen izin veremem. Çemkirmemin de gimp'le çizik çiziktirememiş biri olmamla alakası yoktur, tamamen vatandaşlık görevi bildiğimden.