Fotoğraf ve fotoğraf ile ilgili bilgileri içerir.

Fotoğraf Kullanım Etiği!

1 yorum
Haber kaynaklarında fotoğraf kullanımı ilgiyi çeker ve konuyu güçlendirir. Elinizde habere ilişkin fotoğraf yoksa ne yaparsınız ?

İnternette hızlı bir arama, konuya ilişkin bulduğunuz ilk fotoğrafı hemen kendi yazınıza iliştirirsiniz. Peki bunu yaparken hiç fotoğrafı çeken kişi ile irtibata geçmeyi düşündünüz mü? Yada en azından onun adını fotoğraf altında belirtmeyi ?

Yakın tarihli bir haber sitesinin haberinde bir arkadaşımız fotoğrafı isimsiz ve kaynak belirtilmeden kullanılmış durumda. Bu sosyal bir paylaşım amaçlı veya kişisel blog sitesi vb. olsa sorun gibi görünmezdi belki de. Ama haberin yayınlandığı yerin haber üzerinden gelir eden bir kuruma ait olması maalesef çok düşündürücü. Peki ya biz onların bir haberini bu şekilde kullanırsak ne olur?

Orijinalin yayınlandığı sitede fotoğrafın sahibi açıkça belirtiliyor, haberde ise haber kaynağı "BBC Türkçe" olarak belirtilmesine rağmen fotoğraf hakkında bilgi yer almıyor.
Not: Fotoğraf dosyasının adı bile değiştirilmemiş.

Benim bu durumu buraya yazmamın nedeni ise, bu durumun bir kanıtının en azından internette kalması. Bu vesile ile daha önce benim bir fotoğrafımı beğenip kendi bloguna koymak için bana e-posta atma nezaketi gösteren Dilara'ya tekrar teşekkür ederim.

Orijinal fotoğraf ve yeri:
www.fotografligezirehberi.com

photo
(www.fotografligezirehberi.com/v/nepal_hindistan/hindistan/varanasi, 2007, Barış Efe)

Haberin yeri:
http://www.ntvmsnbc.com

photo
(http://www.ntvmsnbc.com/id/25025301/ , 26 Kasım 2009)

1 yorum :

Sinan Ceylan dedi ki...

Özellikle sosyal medya kültürünün tavan yapmasıyla birlikte bu sorun daha büyük bir hal almaya başladı. Çok teşekkürler, güzel yazı.